21 Ekim 2008 Salı


Ehliyet için kursa gerek yok

Kanun taslağı hazır! Ehliyet almak için artık kursa gitmek şartı kalkıyor. Yolda birinin üzerine su sıçratana da para cezası geliyor.
Hükümet geçen dönem Karayolları Trafik Kanunu'nu değiştirme çalışmalarında son aşamaya geldi.Hazırlanan kanun taslağında birbirinden ilginç öneriler var...
ÇAMUR SIÇRATMAK Tasarıyla 'saygısızca' araç kullanma nedeniyle idari para cezası uygulanacak suçlar arasında "Araçların bir başkasının üzerine su ya da çamur sıçratacak biçimde kullanılması" da alındı. Bu hükme aykırı davranış sergileyenler 60 YTL para cezası ödeyecek.
ACEMİLERE ALKOL YOK Tasarıyla acemi sürücülere 2 yıl için tümüyle alkol yasağı getirildi.
UYANIK SÜRÜCÜLERE DE HAPİS Geçiş üstünlüğüne sahip olmadıkları halde, bu kolaylıktan yararlanarak hileli davranışta bulunanlar 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası alacak.
KAZADAN KAÇANA DA HAPİS Kazanın oluşuna ilişkin gerekli tespitler yapılmadan aracıyla birlikte olay yerinden ayrılan sürücüler hakkında 2 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılabilecek.
KURS YOK Ehliyet almak için sürücü kursuna gitme zorunluluğu kalkıyor. Yürürlükteki yasanın 41. maddesinde sürücü belgesi alma şartları arasında yer alan "Sürücü kursuna katılmış ve yapılan sınavları da başarıyla geçerek sertifika almalarına" yeni yasada yer verilmedi...

Hiç yorum yok: