27 Ağustos 2008 Çarşamba

OTOMOBİL YIKAMAK BİR SANATTIR


Otomobilinizi yıkatırken veya yıkarken nelere dikkat etmelisiniz?Bazı otomobilleri görürüz. Ne kadar temiz gözükselerde bakımsız ve eski görünürler.Peki ama otomobilinizi yıkatırken veya kendiniz yıkarken nelere dikkat etmelisiniz?ufak ipuçlarıyla otomobilimizin boyasının uzun süre parlaklığını korumasını sağlayabiliriz,üzerlerinde gözüken hoş olmayan çizikleri engelleyebiliriz,öyleyse yapmamız veya yapmamamız gereken noktaları sıralayalım...
öncelikle mümkün olduğunca otomobilimizi otomotik fırça ile yıkama sistemlerini yani halk dilinde "bıcı bıcı " dediğimiz yıkamayı kullanmayalım. çünkü bunlar işleyişine göre hep bir önceki arabanın taşı,toprağı,kiri püsküllerde kalıyor ve bir sonraki arabanın boyasını çiziyor.


Bazı araçlar ne kadar tertemiz de olsalar eski gözükürler,bakımsız gözükürler, bunun sebebi boyanın yıpranmış olmasıdır.


otomobilinizi fırçayla yıkamayınız,fırça yapısı bakımından serttir,bunun yerine otomobil süngerlerini tercih edin.

Aracınızı yıkarken veya yıkatırken ilk önce tavan bölümünü tercih etmelisiniz. Daha sonra sırasıyla kaput, bagaj, kapı, tampon, kapıaltı ve jantlar uygulama şekliniz olsun. Aracın en temiz yerinden başlanmalıdır,jantlar ve tekerler taş toprak olduğu için sona bırakılmalı, orayı yıkarken süngerinize bulaşan tozlar boyanızı çizebilir.

yıkama işleminiz bittikten sonra ,kurulamak için yumuşak iz bırakmayan bezler seçin,hem işiniz kolay olur, hem de boyanız zarar görmez ve leke kalmaz.dilerseniz aracınıza cila yapabilirsiniz.

cila yapacaksanız eğer dikkat etmeniz gereken en önemli şey,cilanızı asla güneş ışığında yapmayın,gölge olmasına dikkat edin.


oto yıkarken uygulayacağınız bu basit yöntemlerle aracınızın renginin daha uzun yepyeni kalmasını sağlayabilirsiniz.

Hiç yorum yok: